5 mýtů o otcích na rodičovské

O tématu tátů na rodičovské dovolené jsme už několikrát psali. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů, které jsou s tématem spojené. Podle Lukáše Tapla, manažera projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů (LOM), uvažuje o rodičovské dovolené až 90 % mužů.

Muž na rodičovské je zvláštní věc

Na rodičovské dovolené je v ČR okolo 5000 mužů.  Podle agentury Mediasearch, které pro LOM zpracovala výzkum o názoru české veřejnosti na otcovskou rodičovskou dovolenou, vidí 66 % dotázaných muže v takové pozici jako normální věc. 28 % respondentů je dokonce považuje za „borce či frajery“. Okolo 30 % mužů by na rodičovskou dovolenou aspoň na chvíli šlo, 12 % je o tom přesvědčeno.

Rodičovská není to samé, co mateřská

Pojmy mateřská a rodičovská dovolená bývají často zaměňovány. I když je možné, aby byl otec ve výjimečných případech i na mateřské dovolené, odborníci to příliš nedoporučují. Podle psychologů LOM je vhodné, aby první rok byla s dítětem matka kvůli kojení, pak může nastoupit bez problémů otec.

Když je muž na rodičovské přichází bída

Podle výzkumu serveru platy.cz je rozdíl mezi mužskou a ženskou mzdou v průměru až 6000 Kč. To je podle mnohých otců důvod, proč nechtějí na RD. Nechtějí rodinu odstřihnout o silnějšího zdroje příjmů, kterým jejich práce většinou bývá. I když se podmínky mění a pozice mužů a žen na pracovním trhu se pomalu vyrovnávají, výše zmíněný údaj o rozdílu je stále faktem. Podle LOM je ale vhodné, aby otec vyzkoušel aspoň 2 až 3 měsíce rodičovské dovolené. Ve výsledku nedojde k takové finanční ztrátě  a přínos pro rodinu a vztah s dítětem bude velký.

Doma jsou jen podpantofláci

Že doma zůstávají jen submisivní muži neschopní uživit rodinu, je jeden z typický stereotypů laického uvažování. Zkušenost LOMu je taková, že na RD chodí i manažeři, lékaři a IT experti. Mezi muži se zkušeností z rodičovské dovolené jsou také známé osobnosti, herci či zpěváci. Za všechny můžeme zmínit například Filipa Hrubého, ředitele korporátní komunikace Vodafone ČR, ekonoma Tomáše Sedláčka, herce Jana Dolanského či Michala Maredu, zpěváka kapely Vypsaná fixa.

Muži neumí o dítě pečovat, tak dobře jako ženy

10 % mužů si myslí, že by se o dítě neuměli postarat, proto nemohou nastoupit na RD. To samé si o mužích myslí skoro 20 % žen.  Na druhou stranu může jít o výmluvu, a to z obou stran. Muži se tak mohou chtít zbavit zodpovědnosti a ženy si chrání svoje domácí teritorium. Je však potřeba zdůraznit, že starost o dítě je naučená dovednost, kterou, vyjma kojení, mohou stejně dobře zastávat i muži.

Zdroj: http://www.tatanaplnyuvazek.cz/

 

 

Podobné příspěvky

306720514_e633fba49e_z

Matějská pouť v Praze

14125302252_77be5c7efe_z

Otcovská dovolená (opět) v kurzu

Firma roku – rovné příležitosti

Interaktivní výstava Odysseova dobrodružství