Gender – stále neznámé a nové téma?

Gender – stále neznámé a nové téma?

Pokud se na politiku, ekonomiku či rodinu podíváme genderově, uvidíme vše přinejmenším jinak…

Pozastavujeme se nad zastoupením žen a mužů v parlamentu, často se konfrontujeme s rozdíly v odměňování práce, zamýšlíme se nad péčí o děti. A nejen to. Genderový rozměr může získat i sport…

Víte, co je Korfbal?
Pravděpodobně nejstarší a nejjasnější příklad genderově vyvážené sportovní disciplíny. Hraje se od roku 1902 a předpokládá účast 4 mužů a 4 žen v jednom týmu.

Kde se hraje?
Je rozšířen na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Hraje se v hale i venku. korfbal_1

Co vše je potřeba?
Není nijak mimořádně finančně náročný na vybavení. Prvním potřebným vybavením je hřiště rozdělené na dvě poloviny, dvě tyče o délce 3,5 metru, dva nejspíše ratanové koše a konečně dva týmy o osmi lidech, v každém družstvu musí být čtyři muži a čtyři ženy. Hru rozhodují dva rozhodčí, ale postačuje i jeden.

O co ve hře jde?
Hra je jednoduchá: získáváte bod, když se vám podaří prohodit míč košem soupeře. Po dvou dosažených koších (jedno na jaké straně) si družstva vymění poloviny a z útočníků se stávají obránci a naopak. Tým je totiž rozdělen vždy 2+2 na dvě čtveřice.

Korfbal je smíšený sport s vyrovnanými pravidly…
Hrají muži dohromady se ženami, ale ženy jsou v taktice týmů rovnocenné: jedno z pravidel korfbalu totiž říká: muž brání muže, žena ženu, vždy jen jeden proti jednomu. Přesila dva na jednoho, muž proti ženě a naopak se nepřipouští.

Pokud Vás zajímá více, koukněte na: http://www.korfbal.cz/
Foto použito z: http://www.zijmesportem.cz/?p=932

 

Podobné příspěvky

titulni-strana_zmensena

Publikace V rozmanitosti je síla

Konference: postavení žen ve vědě

Infantilizace žen a jak s tím souvisí Mikymauz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>