Kolik může stát mateřská školka

Počet míst v mateřských školkách je v posledních letech menší než počet dětí, které by do nich měly být umístěny. To je problém, se kterým je potřeba počítat. Rodičům se v této situaci nabízí dvě možnosti, buď mohou dítě umístit do soukromé mateřské školy, což bývá finančně dosti náročné nebo doufat v přijetí do veřejné mateřské školky.

Přijetí do běžné mateřské školky bývá založeno na bodovém systému, který většina zařízení zavedla. Při něm je zvažován věk dítěte nebo zda má rodina trvalé bydliště v obci, kde se školka nachází. Dále se bere v potaz, zda jsou rodiče v zaměstnání nebo jestli školku navštěvoval některý ze sourozenců. Bodový systém se v minulých letech stal terčem kritiky a na základě stížností se jeho pravidly zabýval i veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Ten některá kritéria uznal jako vhodná, další však označil za jasně diskriminační. Šlo především o zvýhodnění dětí zaměstnanců obce a znevýhodnění dětí se zdravotním postižením a další. I když je se se systémem bodů běžně pracuje poslední slovo o přijetí čí nepřijetí dítěte má vždy ředitelka dané mateřské školky. Na té je, aby co nejlépe posoudila potřeby dětí a možnosti školky.

Pokud máte zájem své dítě umístit do soukromé školky nebo vám prostě nic jiného nezbývá, připravte se na zvýšené výdaje. Měsíční školné může u nadstandardních zařízení s britským vzdělávacím stylem sahat až k 20 tisícům korun. V případě, že zvolíte „obyčejnější“ soukromou mateřskou školku můžou se náklady pohybovat mezi 5 až 7 tisíci za měsíc.

Položka, se kterou je většinou potřeba počítat jsou náklady na stravu. Celkové náklady na dítě a den jsou v obecních školkách počítány na zhruba 85 korun a stát na ně přispívá. Proto se náklady pro rodiče pohybují mez 30 až 40 korunami za jeden den stravování. U soukromých školek se může jednat o podobnou částku, ale i třeba o sto padesát korun.

Samozřejmě ani chození do obecní mateřské školky není zadarmo. Měsíční školné se pohybuje mezi 500 až 1000 korunami a když připočtete 20 dní za stravu, blížíme se pomalu ke 2 tisícům korun. Také je potřeba započítat jednorázový příspěvek na SRPŠ, který bývá 500 korun. Tedy suma sumárum náklady na docházku dítěte do mateřské školky jsou v základu okolo 2 tisíc korun.

Další zajímavé informace a přehledy počtů školek v jednotlivých krajích naleznete na v článku na penize.cz, ze kterého jsme čerpali.

Podobné příspěvky

306720514_e633fba49e_z

Matějská pouť v Praze

14560602839_d7d6fff500_z

Jesle – potřebujeme je?

14378511271_4875a04656_z

Den s koučkou: workshop pro ženy

Interaktivní výstava Odysseova dobrodružství

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>