Lidská vůle a test s maršmelákem

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak zda máte silnou vůli? Jak se například rozhodujete při nákupech oblečení? Koupíte si zbrusu nový kousek z jarní kolekce, nebo si počkáte nějaký ten měsíc a koupíte si jej až ve slevě? Jste ochotni na něco počkat s vidinou většího užitku v budoucnosti nebo to naopak musíte hned? Psychologové se na tyto otázky dívají skrze koncept odloženého uspokojení, který vznikl na základě experimentu.

Přišel s ním profesor Walter Mischel v 70. letech. Výše zmíněné chování ověřoval u malých dětí a vymyslel jednoduchý mechanismus. Před dítka položil malou sladkost a řekl jim, že když ji nesnědí do té doby, než se vrátí, dostanou druhou. Jak se ukázalo, pro děti mezi 4 a 6 lety, to nebyl nejsnadnější úkol. Od opatrného okusování, přes zakrývání očí a různé kroucení se malí účastníci experimentu snažili odolat pokušení. Většina dětí sladkost nesnědla okamžitě a celých patnáct minut, po které vědci nechali děti čekat, vydržela asi jedna třetin dětí.  Zajímavé je, že profesor Mischel experiment zopakoval po deseti letech se stejnými lidmi a výsledky se opakovaly.  Z rozhovorů s rodiči účastníků vyplynulo, že děti, které byly při experimentu schopny počkat, jsou v životě úspěšnější než děti, které sladkost sluply hned. Samozřejmě roli hrají i další podmínky jako je třeba důvěra k ostatním, respektive rodičům. Více se dozvíte ZDE. Ve videu se můžete podívat na to, jak malí účastníci experimentu bojují s touhou po maršmelákovi.

Oh, The Temptation from Steve V on Vimeo.

Zdroj: Sociopress.cz

Podobné příspěvky

Konference: postavení žen ve vědě

Fenomén singles ve 21. století

Ženy chtějí u porodu přítomnost partnera

Výzkum: Singl rodiče odvádí stejně dobrou práci jako páry. Nejvíce škodí chudoba

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>