Na co dát pozor, když si chcete přivydělat na mateřské

V článku se dozvíte na co je potřeba dát pozor, když si chcete při mateřské nebo rodičovské dovolené legálně vydělávat. Přivýdělek je možný, ale je potřeba respektovat několik pravidel, které určuje zákon.

Na mateřské dovolené je možné začít pracovat po 6 týdnech od porodu.  Příspěvek na mateřskou činí zhruba 70 % platu a lze ho pobírat 28 týdnů, respektive 37 při narození více potomků. Po uplynutí 6 týdnů není možnosti výdělku nijak bráněno. Existuje, ale pár podmínek, které je potřeba respektovat. Pokud si chce žena přivydělat u stejného zaměstnavatele jako před porodem, musí spolupráce probíhat na základě jiné smlouvy než té, z které plyne nárok na mateřskou dovolenou. To znamená, že s ním může podepsat například dohodu o provedení práce nebo činnosti. OSVČ nemohou pokračovat v té samé samostatné výdělečné činnosti jako před porodem. Mají dvě možnosti, buď změní předmět podnikání, nebo se mohou nechat zaměstnat.

U rodičovské dovolené, která může trvat až do 4 let dítěte, jsou omezení pro práci ještě menší. Rodič, který pobírá příspěvek, může pracovat u svého zaměstnavatele nebo kdekoliv jinde. Má však povinnost v době své nepřítomnosti zajistit celodenní péči o potomka, a to hlídáním od babičky, umístěním potomka do jeslí nebo najmutím chůvy. U dětí do dvou let existuje ještě jedna podmínka. Dítě může strávit v jeslích pouze 46 hodin měsíčně, aby rodič nepřišel o právo pobírat státní příspěvek. U dětí starších už žádné takové omezení není.

Zdroj: web ČT

Podobné příspěvky

14125302252_77be5c7efe_z

Otcovská dovolená (opět) v kurzu

14378511271_4875a04656_z

Den s koučkou: workshop pro ženy

titulni-strana_zmensena

Publikace V rozmanitosti je síla

Konference: postavení žen ve vědě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>