Otcové a rodičovská dovolená: jak je to u nás a v zahraničí

V České republice není až tak běžné, aby na rodičovskou dovolenou chodil muž. Potvrzují to čísla od ministerstva práce a sociálních věcí. V roce 2012 bylo na rodičovské dovolené 5 200 mužů. Matek na rodičovské dovolené bylo přes 300 tisíc. Ukazuje se ale také, že poměr mužů, kteří zůstávají na rodičovské dovolené mezi lety 2001 až 2012, pomalu stoupá. V roce 2001 pobíralo rodičovské dávky 2 100 mužů a 260 tisíc žen. A například v letech 2008 a 2009, kdy rodily silné ročníky, to bylo dokonce okolo 6 tisíc mužů, žen bylo 350 tisíc.

Muži uvádějí jako nejčastější důvod, proč nejdou na rodičovskou dovolenou, ekonomickou situaci v rodině. V situaci, kdy po narození potomka vydělávají méně nebo jsou zrovna bez práce, jsou čeští muži ochotni na rodičovské dovolené zůstat. To potvrzují i nedávno zpracované studie pro neziskovou organizaci Liga otevřených mužů, které vypracovala agentura Mediasearch. Budeme se jim věnovat v některém z příštích článků.

V roce 2013 se objevily snahy některých poslanců uzákonit povinnou dělenou rodičovskou dovolenou, která by měla přispět k zrovnoprávnění žen matek. Zatím jsou však změny na úrovni diskuzí a dalšího vyjednávání.

A jak je to jinde? Příklady ze Švédska a Německa

Ve Švédsku existuje už od 70. let zákon, který upravuje dělení rodičovské dovolené mezi muže a ženu. Jedná se o velkorysé a flexibilní řešení, kdy rodiče musí dohromady vyčerpat 480 dní placené rodičovské dovolené. Počet dní, které jeden z partnerů vyčerpá, může být různý, maximálně však 420 dní pro jednoho. Další zajímavostí je, že rodičovskou dovolenou není potřeba čerpat v kuse, ale lze ji v různých úsecích využívat až do sedmi let stáří dítěte.

V Německu je možné pobírat Elterngeld, což je obdoba našich rodičovských příspěvků. Elterngeld lze pobírat až po dobu 14 měsíců. Zajímavé je, že ho mohou pobírat oba rodiče najednou a být tak s dítětem doma společně. Samozřejmě i zde existují pravidla. Jeden rodič může čerpat příspěvek minimálně 2 měsíce a maximálně měsíců 12.

V obou zemích se najde mnoho otců, kteří možnosti rodičovské dovolené rádi využívají, ať už v míře povinné nebo v rozsahu mnohem větším.

Celý článek naleznete zde.

Podobné příspěvky

14125302252_77be5c7efe_z

Otcovská dovolená (opět) v kurzu

Masopustní průvod v Přerově 14. února

Fenomén singles ve 21. století

Rada pro ČR: Kratší rodičovská dovolená a více školek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>