Rada pro ČR: Kratší rodičovská dovolená a více školek

Podle údajů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) je v České republice jedna z nejdelších a nejlépe placených rodičovských dovolených na světě. To by se podle OECD mělo změnit.  Organizace radí českému státu, aby upravil podmínky, za kterých poskytuje podporu po narození dítěte.

Doporučení vychází ze zkušeností z ostatních evropských zemí, kde bývá rodičovská kratší a ženy se vrací do práce dříve. OECD navrhuje, aby se zkrátila rodičovská na jeden rok a peníze, které stát tímto krokem ušetří, putovaly na podporu a rozvoj jeslí a školek.

V současné době může matka na rodičovské zůstat až čtyři roky. Na druhou stranu je zákon upraven tak, že celkové podpora na rodičovské je stejně vysoká i v případě, kdy matka zvolí nejkratší variantu rodičovské dovolené, tedy dva roky.

OECD argumentuje tím, že doporučované kroky by zvýšily výkon ekonomiky a zlepšily by postavení žen na pracovním trhu. Pro ženy by to znamenalo větší šanci udržet si pracovní pozici, ze které odcházely, stejně tak platové podmínky. Z pohledu státu by se zvýšila jejich ekonomická výkonnost, více by vydělávaly a také více utrácely, což je pozitivní pro HDP.

Čeští politici zatím tento směr příliš nepodporují. Není však vyloučeno, že ke změnám v nepříliš vzdálené budoucnosti dojde. Současné ministryně práce a sociálních věcí Marksová-Tomiová se otázkou postavení žen na pracovním trhu intenzivně zabývá a realizuje různé změny, které odpovídají evropským trendům v této oblasti.

Jednou z alternativ ke zkracování rodičovské dovolené je rozvoj částečných a flexibilních úvazků. Po těch mnoho žen matek touží, ale na českém trhu se jim jich nedostává. ČR je na tom, v tomto ohledu,  skoro nejhůř v EU. Procento takových úvazků je u nás třikrát nižší než je průměr v Evropě.

Zdroj: Žena.cz

Podobné příspěvky

14560602839_d7d6fff500_z

Jesle – potřebujeme je?

14125302252_77be5c7efe_z

Otcovská dovolená (opět) v kurzu

Masopustní průvod v Přerově 14. února

Lesní školky: malé shrnutí velké myšlenky